Atgal į straipsnius

Vejos priežiūra

Graži, tinkamai prižiūrėta veja – kiekvieno namo šeimininko svajonė. Neveltui. Juk pažiūrėję į veją aplink namą galime spręsti, kiek dėmesio savininkas skiria savo namų aplinkai. Vejai prižiūrėti reikia nemažai laiko ir pastangų, užtat lygi, žaliuojanti pievelė – geriausias pagyrimas šeimininkui.

Kaip dažnai reikia pjauti veją?

Priklausomai nuo sezono žolė auga lėčiau arba greičiau. Nuo to priklauso, kaip dažnai reikia pjauti veją. Siekiant geriausio rezultato, žolę gali tekti pjauti net kelis kartus per savaitę.

Svarbu nepamiršti, kad per trumpai nupjautos žolės šaknis lengvai pasiekia saulės spinduliai, tuomet žolė pradeda stagarėti ir nustoja augti. Tam, kad jūsų veja netaptų stagarais, rekomenduojame nupjauti ne daugiau kaip trečdalį esamo žolės aukščio. Net jei žolė labai aukšta, vis tiek reikia laikytis šios taisyklės, žolės aukštį mažinant palaipsniui.

Tinkamiausias vejos aukštis yra apie 5 cm (kai kurių rūšių – 4, 3 cm). Todėl, norėdami išlaikyti vienodą aukštį, pjaukite tada, kai žolė užauga maždaug iki 7 cm aukščio.

Kaip tinkamai pasirinkti techniką?

Vejapjovių asortimentas tikrai platus, todėl kiekvienas gali išsirinkti sau tinkamą, atsižvelgdamas į poreikius ir galimybes. Nedidelei vejai nupjauti užteks elektrinės arba iš akumuliatoriaus maitinamos vejapjovės. Didesnei teritorijai tinkamesnė benzininė vejapjovė. Itin didelę veją (nuo 2000 m2) pjaukite vejos traktoriumi – taip sutaupysite daug laiko. Sunkiai prieinamoms vietoms tiks žoliapjovė (trimeris). Žinoma, jei vejai prižiūrėti neturite laiko, už jus tai gali padaryti vejos robotas.

Sodo ir aplinkos priežiūros įrankių nuoma – tinkamas sprendimas, kai reikia atlikti sezoninius darbus. Vejos auginimo sezonas trunka tik kelis mėnesius per metus – vėlyvą rudenį, žiemą ir ankstyvą pavasarį vejos prižiūrėti nereikia. Neretai vejai prižiūrėti reikalingi keli įrankiai: įprasta benzininė vejapjovė pagrindiniam pjovimui atlikti ir žoliapjovė (trimeris) sunkiai prieinamoms vietoms, pvz., aplink medžius, prižiūrėti. Nusipirkti visus šiuos įrankius brangu, be to, sodo techniką reikia prižiūrėti, turėti, kur laikyti, negana to, ji genda. Todėl žoliapjovių nuoma tinkama, kai norite sutaupyti pinigų, neturite vietos technikai pasidėti ar nenorite apsiriboti vienu įrankiu, kuris gali pasirodyti netinkamas. Vejapjovių nuoma – būdas išbandyti įvairią brangiai kainuojančią techniką. Norėdami užtikrinti, kad vejapjovės, žoliapjovės ir kita sodo technika tarnautų ilgiau, mes reguliariai atliekame techninę įrangos patikrą.

Rinkdamiesi vejapjovę, atkreipkite dėmesį į jos pjovimo plotį ir aukščio reguliavimo galimybes. Vejapjovės peiliai turi būti aštrūs, kitaip jie plėšys žolę ir sužalos visą pievelę. Po kiekvieno pjovimo vejapjovę reikia išvalyti.

Kaip atlikti pirmą pjovimą?

Šviežiai pasėtai vejai leiskite užaugti iki 6–10 cm, ir tik tada pjaukite. Taip pat svarbu, kad veja neperaugtų. Naujai užaugusia veja reikia rūpintis itin atidžiai, nes nuo to priklausys jos storis, tolygumas, piktžolių kiekis ir tai, kaip gerai ji augs. Nepamirškite, kad kelis pirmus kartus veją galima nupjauti ne daugiau kaip iki 5 cm aukščio. Pirmus tris–penkis kartus nupjautą veją sugrėbkite plastmasiniu grėbliu. Tai padės apsaugoti veją nuo piktžolių.

Kaip pjauti veją rudenį?

Rudenį žolė auga lėčiau, todėl veją pjauti reikia ne taip dažnai. Paskutinį pjovimą, priklausomai nuo oro, galima atlikti spalį ar net lapkritį. Po to nupjautą žolę reikia tvarkingai sugrėbti ir, jei būtina, patręšti veją. Sezono pabaigoje veja turi likti švari ir trumpa.

Kada sugrėbti nupjautą žolę?

Nupjautoje žolėje gausu maistingųjų medžiagų, kurios yra puiki trąša augančiai žolei, todėl ją sugrėbti reikia ne visada. Jei veja gerai prižiūrėta, žolės likučius reikia surinkti tik kas trečią ar ketvirtą pjovimą. Jei nupjautos žolės lieka labai daug, ją reikia sugrėbti kaskart, kitaip ji trukdys augti žolei.

Kokią žolę pjauti – sausą ar šlapią?

Šlapia žolė limpa prie vejapjovės mechanizmų, sukeldama technikai papildomą apkrovą, todėl pjauti patariama sausą žolę. Įsidėmėtina, kad ant vejos nereikėtų nieko plauti, nes buitinė chemija gali nudeginti veją. Prireiks daug laiko, kol ji atsigaus.

Mūsų interneto svetainėje yra naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti tinkamą svetainės veikimą bei jos tobulinimą. Slapukai yra suskirstyti į kategorijas pagal jų pobūdį ir tikslus: būtinieji, analitiniai ir rinkodaros slapukai. Būtinieji slapukai yra įdiegiami automatiškai, o paspausdami "Sutinku, tęsti naršymą" sutinkate su visų kategorijų slapukais. Daugiau informacijos apie slapukų naudojimą rasite Privatumo politikoje.